SZLAKI PIESZE

Kawnice - Jezioro Głodowskie - Leśniczówka Głodów - Aleja Dębowa - Bieniszew - Konin/Kawnice

Trasa biegnie bardzo ciekawym krajobrazowo terenem. Możliwość obserwacji zjawisk przyrody: zarastania jeziora, pięknych 500-letnich dębów. Ponadto trasa łączy dwa miejsca kultu Maryjnego (Kawnice i Bieniszew).

Więcej
 
SZLAKI ROWEROWE

Konin - Bieniszew - Kazimierz Biskupi: 11 km

Trasa rowerowa biegnie na dużym odcinku przez lasy bieniszewskie, na granicy rezerwatów przyrody "Sokółki", "Pustelnik" i "Bieniszew". W Bieniszewie znajduje się punkt postoju. Trasa mija ścieżkę przyrodniczo-leśną.

Więcej
 
SZLAK PIĘCIU BRACI MĘCZENNIKÓW

Kult Pięciu Braci Męczenników, rozwinął się najpełniej w Kazimierzu Biskupim i stąd emanował na zewnątrz. Ślady kazimierskie można znaleźć, zatem w wielu miejscach Polski i Europy. Bracia przybyli do Polski - kraju księcia Bolesława Chrobrego, w 1001 lub 1002 r. Byli to benedyktyni z kręgu św. Romualda z Pereum - Jan i Benedykt. Dołączyli do nich trzej Słowianie: Mateusz, Izaak i ich sługa, Krystyn. Prawdopodobnie towarzyszył im Barnaba, o którym jednak niewiele wzmianek można znaleźć w istniejących źródłach, a który według tradycji przeżył noc z 10/11 listopada 1003 roku.

Więcej
 
DROGA ROMAŃSKA

Kalisz – Kościelec Kaliski – Dzierzbin – Stare Miasto – Konin – Kazimierz Biskupi – Strzelno – Kruszwica
 
Powiat koniński mimo pewnego oddalenia od centralnych ośrodków władzy Wielkopolski XI – XIII w. zachował wiele świadectw architektury i sztuki romańskiej, których nie spotykamy w innych miejscach tej prowincji Królestwa Polskiego, kraju a nawet Europy. Ich poznanie znacznie wzbogaca to wszystko, co możemy ujrzeć na najważniejszym i najbardziej znanym Szlaku Piastowskim. Są to przede wszystkim romańskie budowle sakralne w Starym Mieście pod Koninem, Kazimierzu Biskupim, Kościelcu pod Kołem oraz unikalny w europejskiej skali koniński Słup Drogowy. Ponadto zachowały się dwa krzyże pokutne w Koninie oraz Licheniu.

Więcej
 
SZLAK PIASTÓW

Zabytki powiatu konińskiego, położonego wzdłuż ważnej drogi komunikacyjnej łączącej Kalisz i Konin ze Szlakiem Piastowskim (nr 25) tworzą interesujący zespół budowli, który może stanowić jego edukacyjne dopełnienie. Są to przede wszystkim romańskie świątynie w Starym Mieście i Kazimierzu. Do tej grupy budowli można dodać gotycki kościół w Warzymowie w gminie Skulsk, miejscowości silnie powiązanej z postacią Krwawego Diabła z Wenecji (zm. 1400 r.); to także legendarne miejsca narodzin Piasta Kołodzieja (Warzymowo) oraz jego małżonki Rzepichy (Goplana).

Więcej
 
poprzednia 1 2 następna

Strona 1 z 2

Su navegador no soporta flash.