SZLAK SZWEDZKI

Turystyczna trasa upamiętniająca wydarzenia wojny polsko - szwedzkiej 1655-1660, zwłaszcza jej pierwszy okres od kapitulacji pod Ujściem do koncentracji wojsk nieprzyjacielskich pod Koninem i Kołem, gdzie próbowano zawrzeć układ pokojowy z królem Karolem Gustawem.

Szlak łączy miejscowości leżące na terenie powiatu konińskiego, kolskiego i tureckiego. Wyznaczają go: Konin - Tuliszków - Brudzew - Koło - Brdów - Gosławice - Kazimierz Biskupi - Przyjma.

 

Więcej
 
SZLAK CYSTERSKI

Szlak cysterski - turystyczna trasa ukazująca wielopłaszczyznowe związki opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą z licznymi miejscowościami położonymi na terenie obecnego powiatu konińskiego. Według założeń przygotowywanego projektu jest ona również częścią Drogi do Malborka, czyli szlaku niemieckiego, prezentującego dziedzictwo kulturowe naszych zachodnich sąsiadów na terenie Wielkopolski i Polski.

Europejskie dziedzictwo kulturowe związane z rolą zakonu cysterskiego, powstałego w XII w. ukazuje jego ekonomiczne, polityczne i kulturalne wpływy na obszarze dawnej kasztelanii lędzkiej (ziemi lędzko-konińskiej), następnie historycznego powiatu konińskiego.

 

Więcej
 
SZLAK KLASZTORÓW

W granicach powiatu konińskiego zachowały się trzy klasztory: bernardynów w Kazimierzu Biskupim, kamedułów w Bieniszewie oraz reformatów w Koninie. Wraz z domami zakonnymi franciszkanów w Pyzdrach, cystersów Lądzie, bernardynów w Kole, karmelitów w Kłodawie.

Tworzą one trasę turystyczną o znaczeniu kulturowo-edukacyjnym i pielgrzymkowym. Zainteresowani mogą poznać dzieje każdego z zakonów, poszczególnych klasztorów, ich role i funkcje w katolickiej społeczności wyznaniowej, sztukę oraz wkład w życie gospodarcze regionu.

 

Więcej
 
DREWNIANE KOŚCIOŁY POWIATU KONIŃSKIEGO

Sakralne budownictwo drewniane to jeden z nieodłącznych elementów kulturowego pejzażu historycznej Wielkopolski. Z ponad 250 zabytkowych budowli, które przetrwały kilka stuleci, wciąż znikają kolejne budowle, stanowiące widome znaki przemijania. Czas z krajobrazu i naszej pamięci wymazał setki świątyń. Pozostało ich już niewiele. Warto zatem utrwalić te, które tkwią w naszym najbliższym otoczeniu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ulotne, raczej “żarliwe to piękno”. Co kilka lat nagły pożar wymazuje z naszej pamięci jakiś kościół, zabytkowy wiatrak. Nie zawsze tę stratę odczuwamy boleśnie. To pozór... Nowa budowla nie zastąpi nigdy starszej.

Więcej
 
poprzednia 1 2 następna

Strona 2 z 2

Su navegador no soporta flash.