Gmina Kazimierz Biskupi

Uroczyste odsłonięcie pomnika Ojca Polskiej Niepodległości

W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kazimierzu Biskupim dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika Ojca Polskiej Niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Zasługi, które sprawiły, że człowiek z krwi i kości, o niezwykłej sile charakteru, ale też bujnej, wysoce emocjonalnej osobowości, stał się już za życia legendą i symbolem. Pełnił najwyższe funkcje w państwie, podejmował najtrudniejsze, niekiedy kontrowersyjne decyzje polityczne, ale zawsze przyświecał mu jeden cel, dobro Rzeczypospolitej” – mówił o bohaterze dnia wójt Jan Sikorski.

Postument powstał dzięki staraniom stowarzyszenia „Kazimierzanie”. Podczas uroczystości przedstawiciel stowarzyszenia – Marek Graniczny podziękował mieszkańcom i przedsiębiorstwom, które przyczyniły się do sfinansowania tego przedsięwzięcia.

Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi, delegacje złożyły kwiaty pod nowo powstałym pomnikiem oraz odczytano Apel Poległych. Na zakończenie tej części uroczystości wystrzelono fajerwerki.

„Mam nadzieję, że dumnie spoglądająca postać marszałka Piłsudskiego pięknie wkomponowuje się w otoczenie i zapewne szybko na stałe zagości w świadomości mieszkańców” – na zakończenie powiedział wójt Jan Sikorski.

Następnie wszyscy zebrani udali się do Klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą.

Ostatnim, niezwykle wzruszającym, punktem wieczoru był koncert pianistyczny w wykonaniu Miyako Arishimy – laureatki wielu konkursów muzycznych w Japonii.