Gmina Kazimierz Biskupi

KOBIETY W NASZEJ GMINIE NIE CHCĄ SIĘ BADAĆ ?

KOBIETY W NASZEJ GMINIE NIE CHCĄ SIĘ BADAĆ ?

Tylko 40 % kobiet z terenu naszej gminy korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Tak wynika z raportu Konińskiego Klubu „Amazonki”, którego przedstawicielki odwiedziły Kazimierz Biskupi. 

Spotkanie zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim, a  jego inicjatorem była Teresa Czerniak z rady soleckiej Kazimierza Biskupiego, która nie ukrywa, że sama przeszła przez chorobę nowotworową.- Chcę pokazać kobietom, żeby nie wstydziły się swojej choroby. Osób chorych na raka jest coraz więcej. Powstał pomysł założenia stowarzyszenia, które byłoby wsparciem dla osób dotkniętych chorobą. To ważne, by takie osoby miały wsparcie, wychodziły do ludzi, cieszyły się życiem mimo wszystko – wyznaje Teresa Czerniak.Najważniejszym celem spotkania była jednak profilaktyka. Prezes Klubu Amazonki – Zofia Mac pokazała zebranym kobietom, jak przeprowadzać samobadanie,  do jakiego lekarza udać się kiedy podejrzewamy zmianę w piersi i gdzie szukać pomocy w chorobie.