Gmina Kazimierz Biskupi

Kazimierski kraniec świata – Martyna Wojciechowska w odwiedzinach

Kazimierski kraniec świata – Martyna Wojciechowska w odwiedzinach

W niedzielę, 23 czerwca, na strefie spadochronowej Sky Camp odbyło się wyjątkowe wydarzenie skierowane do najmłodszych, którzy właśnie zaczęli letnie wakacje. A wakacje najlepiej zacząć na świeżym powietrzu i w doborowym towarzystwie.

„Niemożliwe nie istnieje” – to motto Martyny Wojciechowskiej, która opowiadała ponad setce dzieci o tym, jak wspinała się na najwyższą górę świata (Mount Everest zdobyty 18 maja 2006), o tym jak uciekła z domu na pobliską stację benzynową mając zaledwie kilka lat, o tym jak miała bardzo poważny wypadek samochodowy, pomimo którego udało jej się wrócić do pełnej sprawności, dalej spełniać swoje marzenia i dążyć do nowych celów.

– Dzieciaki! Nigdy nie traćcie swojej wspaniałej ciekawości, dociekliwości i determinacji. Zaprowadzą was one dokładnie tam, gdzie chcecie być. Musicie być tylko cierpliwi i pracowici, a na pewno się uda!  – zwróciła się Martyna do wpatrzonych w nią z wypiekami na twarzach dzieci.

Wraz z Martyną wystąpiła również Kasia Bereska z tunelu aerodynamicznego Flyspot, odpowiadając na dziesiątki pytań na temat latania w symulatorze swobodnego spadania. Oprócz tego Marta Molińska, instruktorka spadochronowa, opowiedziała o tym, jak to jest wyskakiwać z pędzącego samolotu na 4000 metrów. Czy jest wtedy zimno (niespecjalnie), czy da się oddychać (jak najbardziej!) i czy w ogóle dzieci mogą skakać.

A okazuje się, że mogą! W ciągu tego dnia osiem dzielnych chłopców i dziewczynek w różnym wieku podjęli wyzwanie i skoczyli za zgodą rodziców ze spadochronem. 8-letni Mateusz był zachwycony, 14-letnia Wiktoria już namawia tatę na kurs spadochronowy za 2 lata, a 12-letni Marcin od samego początku w ogóle się nie bał i przekonywał, że będzie skakał jeszcze nie raz i nie dwa. 12-letni Bartek nie mógł się zdecydować, czy bardziej podobało mu się swobodne spadanie czy lot na otwartym spadochronie… W skrócie – emocji było mnóstwo, rodzice czasem skakali razem z dziećmi, czasem czekali na ziemi na swoje pociechy. Dla tych, którzy nie mają jeszcze 140 centymetrów wzrostu (wzrost wymagany przez organizatora ze względów bezpieczeństwa), mogli spróbować skoków w wirtualnej rzeczywistości na ziemi.

Na koniec Martyna Wojciechowska ogłosiła wyniki konkursu rysunkowego. Do wygrania było latanie w tunelu aerodynamicznym Flyspot oraz gogle do oglądania filmów VR w 360 stopniach. Piękny rysunek 10-letniej Hani Musiał dostał pierwsze miejsce i zostanie powieszony na honorowym miejscu w hangarze strefy spadochronowej Sky Camp, gdy zostanie ukończona jego budowa.