Gmina Kazimierz Biskupi

Gmina przejęła zbiornik w Kozarzewku

Gmina przejęła zbiornik w Kozarzewku

Będzie plaża i wiele atrakcji. Zbiornik wodny w Kozarzewku wraz z gruntami przyległymi przejęła gmina Kazimierz Biskupi od Skarbu Państwa. Łączna wartość nieruchomości o powierzchni prawie 115 hektarów to ponad 5 milionów złotych.

Pod koniec ubiegłego roku został podpisany akt notarialny pomiędzy starostą konińskim Stanisławem Bielikiem, a wójtem Gminy Kazimierz Biskupi Grzegorzem Maciejewskim. Akt dotyczył przejęcia na rzecz Gminy Kazimierz Biskupi zbiornika wodnego w miejscowości Kozarzewek wraz z gruntami przyległymi o łącznej powierzchni 114,7300 ha, w tym zbiornik wodny o powierzchni 66,5983 ha. Łączna wartość tej nieruchomości to 5 136 596 zł. – Cieszę się, że jest konkretny gospodarz tego terenu – podkreślał Stanisław Bielik, starosta koniński.

Zadowolenia z tego faktu nie krył także Paweł Markowski, prezes PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. – Cieszy mnie to z dwóch powodów. Po pierwsze w świadomości społeczeństwa cały czas funkcjonuje przekonanie, że górnictwo, szczególnie węgla brunatnego, to szkody dla środowiska. Wszyscy widzą tylko jedną stronę. Oczywiście, w trakcie górnictwo jest uciążliwe, ale Kozarzewek jest przykładem, że po zakończeniu inwestycji możemy oddać społeczeństwu teren lepszy niż był przed – podkreślał prezes. – Cieszę się też, bo większość mieszkańców gminy Kazimierz Biskupi była lub jest związana z funkcjonowaniem kopalni. Oni będą tu przyjeżdżać, wypoczywać. I to jest ta radość, że po nas nie zostanie zdegradowany teren, ale coś atrakcyjnego.

A co powstanie na pozyskanym terenie? – Mamy ogromne plany związane z tą nieruchomością. W tej chwili przygotowujemy wytyczne do projektu koncepcji programowo – przestrzennej wraz z analizą techniczno – ekonomiczną realizacji inwestycji. Chcemy, by był to obiekt atrakcyjny pod względem turystycznym i rekreacyjnym. Już dziś możemy powiedzieć, że na pewno powstanie tam ścieżka pieszo – rowerowa okalająca cały zbiornik – a to jest przecież ponad 5 kilometrów, plaża, tereny rekreacji sportowej, turystycznej, pomosty, jak i zagospodarowanie części płaszczyzny wody. Na przejętym zbiorniku są dwie wyspy, jak i półwysep, co jest dodatkową atrakcją tego terenu. Będzie to ciekawie miejsce na mapie naszej gminy, nie tylko pod względem turystycznym ale też widokowym i wypoczynkowym. Na pewno większa część zachowa naturalne walory przyrodnicze bez ingerencji technicznej. Myślę, że każdy kto tam przyjedzie znajdzie coś dla siebie. Na terenie naszej gminy brakuje takiego miejsca – mówił wójt Grzegorz Maciejewski.

[ngg src=”galleries” ids=”78″ display=”basic_thumbnail”]