Gmina Kazimierz Biskupi

O transformacji Wielkopolski Wschodniej

O transformacji Wielkopolski Wschodniej

O transformacji Wielkopolski Wschodniej z Janem Strzeżakiem – szefem gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina rozmawiali w Kazimierzu Biskupim wójtowie i burmistrzowie z naszego regionu.

– Cieszę się, że w naszej gminie gościliśmy szefa gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina Jana Strzeżaka oraz wójtów i burmistrzów z naszego terenu. Zbliżamy się do transformacji Wielkopolski Wschodniej, która przez najbliższe kilka lat będzie zmieniać kierunek gospodarczy naszego regionu. Wiemy, że środki finansowe z transformacji mają być przeznaczone na proces zmian w przemyśle górniczo – energetycznym, mają wspierać zamknięcie na tym terenie działalności górniczej i energetycznej – mówił wójt Grzegorz Maciejewski. – Moim zdaniem powinniśmy zadbać o to, aby część tych środków finansowych przeznaczona została na zabezpieczenie praw pracowników, którzy będą odchodzić z przemysłu wydobywczego i produkcyjnego energii węglowej, jak i stworzenie nowych miejsc pracy.

O tym, że są to trudne tematy mówił dyrektor Jan Strzeżak. – Trudne tematy potrzebują po pierwsze dobrych pomysłów, a po drugie dobrych ambasadorów tych pomysłów. Bardzo się cieszymy, że sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej ma dwóch fenomenalnych ambasadorów: radnego Marka Waszkowiaka i radnego Jakuba Eltmana. Chcemy usłyszeć, co chcą mieszkańcy i samorządowcy tej ziemi. Chodzi o to, żeby rozmawiać, by był kontakt między rządem, a samorządami – podkreślał.

Dobrą współpracę podkreślał radny Marek Waszkowiak. – To jest kwestia mentalności. Z 70-letniej tradycji węgla mamy przejść do nowych rozwiązań, znaleźć nową drogę społeczną, gospodarczą i organizacyjną. To wszystko wymaga wysiłku. Potrzebna jest współpraca i zgoda wszystkich stron politycznych, rządu, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i to się dzieje – mówił.