Gmina Kazimierz Biskupi

Mapy z kopalni są już w gminie

Mapy z kopalni są już w gminie

Ponad sto map ewidencyjnych, w różnej skali oraz zdjęcia fotograficzne gminy Kazimierz Biskupi z lat 60-tych przekazała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin gminie Kazimierz Biskupi. – Przekazując te materiały przekazujemy kawałek duszy – mówił Paweł Markowski, członek zarządu PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA.

Mapy, jak przyznał Paweł Markowski, mają dla PAK KWB SA dużą wartość historyczną i sentymentalną. – To jest kilkadziesiąt lat funkcjonowania kopalni. Wiele pokoleń ludzi, którzy pracowali na tym terenie, tworzyli kopalnię i rzeczywistość, która jest na terenie gminy. Przekazując te materiały przekazujemy kawałek duszy, a to tylko część tego, co jest w naszym posiadaniu – wyjaśniał Paweł Markowski.

Do gminy Kazimierz Biskupi trafiły najstarsze mapy ewidencyjne. –Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać mapy obrazujące teren naszej gminy przed wejściem na ten obszar Kopalni Węgla Brunatnego. Są to bezcenne materiały, na których mapy zapisane historyczne dane – wyjaśniał Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi.

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konina SA przekazała mapy ewidencyjne z lat 60-tych: 12 map na podkładach aluminiowych w skali 1:5000, sto map 1:2000 oraz zdjęcia lotnicze. Na razie mapy są digitalizowane, ale już wkrótce trafią do gminnego archiwum i będzie można je zobaczyć. Warto to zrobić nie tylko na wartość historyczną, ale również na kunszt ich wykonania.

– W imieniu swoim oraz mieszkańców chciałbym podziękować prezesowi i zarządowi PAK KWB SA za przekazanie tych materiałów na własność gminie Kazimierz Biskupi – mówił wójt Grzegorz Maciejewski.