Gmina Kazimierz Biskupi

Święto plonów w gminie Kazimierz Biskupi

Święto plonów w gminie Kazimierz Biskupi

Święto plonów w gminie Kazimierz Biskupi rozpoczęło się tradycyjnie mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Marcina z Tours. Później korowód dożynkowy udał się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się oficjalna część dożynek.

Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania wieńców dożynkowych. W tym roku wykonały je sołectwa Dobrosołowo, Kazimierz Biskupi i Wieruszew. Wszystkie otrzymały podziękowanie za podtrzymywanie tradycji. Później starostowie dożynek: Edyta Szymankowska z Bochlewa i Michał Walachowski z Bielaw przekazali na ręce gospodarza dożynek chleb. – Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika, to jeden z najważniejszych staropolskich obyczajów. Tak dawniej, jak i dziś są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb – mówił wójt Grzegorz Maciejewski.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najładniej wystrojoną wieś. Nagrody otrzymały sołectwa Kozarzewek, Cząstków oraz wspólnie Wieruszew, Wola Łaszczowa, Posada, Sokółki i Władzimirów. W trakcie części oficjalnej wręczono także odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. To wyróżnienie otrzymali: Anna Kubiak z Woli Łaszczowej, Mirosław Strzelecki, mieszkaniec Posady oraz Michał Walachowski z Bielaw. Natomiast starosta koniński Stanisław Bielik wręczył odznakę „Zasłużony dla powiatu konińskiego” Zofii Łebkowskiej z Władzimirowa. Podziękowano również firmom, które działają na terenie gminy i wspierają lokalne przedsięwzięcia, akcje charytatywne. Statuetki odebrali RadosławSolarz z firmy Solger, Mariusz Buśkiewicz z PPHU Feniks oraz Radosław Woźniak z firmy Woźniak – transport ciężarowy, roboty ziemne.

Smacznie było, jak zawsze, dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich z Kozarzewa, Kozarzewka, Posady, Kazimierza Biskupiego, Jóźwina, Władzimirowa i Kamienicy.

Na scenie zaprezentowali się seniorzy, Zofia Łebkowska z ludowymi przyśpiewkami oraz Kapela z Kopyta i przyjaciele. Nie zabrakło humoru i dobrej zabawy. To zapewnił również zespół Majka – finalista siódmej edycji Disco Star i Kapela Zza Winkla.

W trakcie dożynek funkcjonował punkt szczepień i Mobilny Punkt Spisowy.

Fot. Marcin Oliński

[ngg src=”galleries” ids=”79″ display=”basic_thumbnail”]