Gmina Kazimierz Biskupi

500-lecie klasztoru w Kazimierzu Biskupim

500-lecie klasztoru w Kazimierzu Biskupim

7 i 8 października uroczyście obchodzono 500-lecie erygowania klasztoru w Kazimierzu Biskupim. W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja poświęcona historii klasztoru, a w niedzielę uroczysta msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego i poświęcenie kapliczki Łosośki.

W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja poświęcona historii klasztoru. Spotkanie rozpoczęło obchody 500-lecia erygowania klasztoru w Kazimierzu Biskupim. O jego początkach i założeniu mówił ojciec profesor Aleksander Sitnik z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Natomiast o tym, co znaleziono w klasztornych kryptach opowiadali profesor Małgorzata Grupa i profesor Tomasz Kozłowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do Kazimierza Biskupiego przyjechał również doktor Marek Król, który mówił o związkach Kazimierza Biskupiego z Błaszkami.

Niedziela była drugim dniem obchodów 500-lecia erygowania klasztoru w Kazimierzu Biskupim. W klasztorze została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, ordynariusza diecezji włocławskiej. Podczas homilii biskup odniósł się do działalności bernardynów na przestrzeni 400 lat ich pobytu w Kazimierzu Biskupim oraz 100 lat pobytu Misjonarzy Świętej Rodziny w naszej miejscowości.

Po mszy świętej biskup poświęcił odbudowaną kapliczkę Łosośkę.